News + Media

Australia Day 2016 Honours List

January 27th, 2016

The Australia Day 2016 Honours List was announced by the Governor-General on Tuesday 26 January 2016.

COMPANION (AC) IN THE GENERAL DIVISION

Dr Susan Marie ALBERTI AO, Wheelers Hill, Vic

For eminent service to the community, particularly through philanthropic and fundraising support for a range of medical research, education and sporting organisations, as an advocate for improved health care services for the disadvantaged, and to young women as a role model and mentor.

Professor Chennupati JAGADISH, O'Connor, ACT

For eminent service to physics and engineering, particularly in the field of nanotechnology, to education as a leading academic, researcher, author and mentor, and through executive roles with national and international scientific advisory institutions.

Dr Robert Law JOSS, Palm Beach, NSW

For eminent service to business and finance through executive roles with major banking institutions, and as a contributor to taxation policy and reform, to education as an academic and administrator, to professional organisations, and to the community.

Mr Rodney George LAVER MBE, Rockhampton, Qld

For eminent service to tennis as a player, representative and mentor, at the national and international level, and as a role model for young sportsmen and women.  

Mr Allan James MYERS AO QC, Vic

For eminent service to the community through philanthropic leadership in support of major visual arts, higher education, medical research and not-for-profit organisations, to the law, and to professional learning programs.

Mrs Maria Josephine MYERS AO, Vic

For eminent service to the community through philanthropic leadership in support of major visual and performing arts, cultural, education, and not-for-profit organisations, and to the advancement of the understanding of Indigenous rock art.

Emeritus Professor Mary Josephine O'KANE, Birchgrove, NSW

For eminent service to science and engineering, as a contributor to national policy development and governance, to the promotion of technology research and future energy supply, to higher education, and as a role model for young scientists.

Emeritus Professor Robert Arthur OUVRIER OAM, Mosman, NSW

For eminent service to medicine, particularly to the discipline of paediatric neurology, through pioneering efforts in neuromuscular research, to a range of medical professional organisations at the national and international level, and as an author and educator.

His Honour John Henry PASCOE AO CVO, NSW

For eminent service to the law and to the judiciary, through support for improved access to the justice system for Indigenous peoples, to legal administration and higher education, and as an advocate for the prevention of international trafficking of children.

The Honourable Michael David RANN, Stepney, SA

For eminent service to the Parliament and the community of South Australia, particularly as Premier, through broad-ranging policy design and implementation, and to the advancement of Australia's diplomatic, trade and cultural relationships.

 

OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION

Professor Marilyn Anne ANDERSON, Vic

For distinguished service to science, and to higher education, particularly to biochemistry and molecular biology, as an academic and researcher, and to professional associations.

Mr Michael John ANDREW, Hawthorn, Vic

For distinguished service to the accountancy profession at the national and international level, and to a range of business, anti-corruption, finance and community organisations.

Mr Michael James BALL AM, Sutton Forest, NSW

For distinguished service to the community through leadership roles with major urban planning and heritage preservation organisations, and to the promotion of the history of cricket.

Mr John Gavan BREEN, Alice Springs, NT

For distinguished service to the Indigenous community through the preservation of languages, to the development of orthographies, and to education.

Ms Judith Myrea BREWER, Mudgegonga, Vic

For distinguished service to people with a disability, particularly to those with Autism Spectrum Disorders, to refugees living in rural areas, to women, and to education.   

Mr Andrew Alexander BRIGER, Rose Bay, NSW

For distinguished service to the arts, particularly to orchestral music performance as a leading conductor, and as founder of the Australian World Orchestra.

Ms Elizabeth BRODERICK, NSW

For distinguished service to the community through seminal contributions to human rights, to the prevention of violence against women and children, to public administration, and to the law.

Ms Geraldine BROOKS, USA

For distinguished service to literature as a leading author, as an advocate for improved Indigenous literacy, as a role model for young writers, and as a journalist.

The late Emeritus Professor Christopher Noel CANDLIN, Church Point, NSW

For distinguished service to higher education, particularly in the fields of linguistics and communication research, and as an academic, teacher and mentor.

Mr Andrew (Drew) CLARKE PSM, Turner, ACT

For distinguished service to public administration, to communications and energy policy initiatives and reform, and to the spatial information industry.  

Dr Graeme Alistair CLUGSTON, Kathmandhu, Nepal

For distinguished service to medicine, and to the international community of Nepal, particularly to people with leprosy, and to global health and nutrition.

Professor David Leon COPOLOV OAM, Vic

For distinguished service to tertiary education administration, to medicine in the field of psychiatry, to mental health research, and to the community.

Professor Minas Theodore CORONEO, Vaucluse, NSW

For distinguished service to ophthalmology, to the research and development of innovative surgical technologies and devices, and to eye health in regional and Indigenous communities.

Emeritus Professor Peter David DRYSDALE AM, Aranda, ACT

For distinguished service to Australia-Asia trade and economic relations, particularly with Japan, to public policy development, to education, and as a mentor of young economists.  

Mr Brian William EASTON, Perth. WA

For distinguished service to conservation and the environment through leadership roles with a range of organisations, to public administration in Western Australia, and to aged care.

Professor Henry Isaac ERGAS, Kingston, ACT

For distinguished service to infrastructure economics, and to higher education, to public policy development and review, and as a supporter of emerging artists.

Mr Bruce Reginald FRENCH, Burnie, Tas

For distinguished service to agricultural science through the provision of edible plant information for improved food security, nutrition, and improved health outcomes for people in developing countries.

Emeritus Professor Ann Margaret HARDING, Kingston, ACT

For distinguished service to education in the field of applied economics and social policy analysis, as an academic, researcher and author, and to professional organisations.

Dr Peter Anthony HOLDSWORTH AM, Wanniassa, ACT

For distinguished service to veterinary science, particularly to animal parasitology and pharmaceutical development, and to professional scientific organisations.

Emeritus Professor Douglas Edgar JOSHUA AM, Double Bay, NSW

For distinguished service to medicine, and to medical education, as an haematologist and academic, to myeloma research, and to public health organisations.

Emeritus Professor Gwendolen Anne JULL, The Gap, Qld

For distinguished service to medical education in the field of physiotherapy, as an academic, researcher and administrator, and to professional associations.

Mrs Anne KANTOR, Kew, Vic

For distinguished service to the community through philanthropic support for a range of environmental, social welfare, arts and educational organisations, and to psychotherapy.

Mr Robert George KIRBY, Vic

For distinguished service to business through the movie, cinema entertainment, theme park sectors, to the film industry as a producer, and to philanthropy.  

Professor Katherine (Kate) LESLIE, Vic

For distinguished service to medicine in the field of anaesthesia and pain management as a clinician and researcher, to higher education, and to professional medical groups.

Professor Warwick James McKIBBIN, Deakin, ACT

For distinguished service to education as an economist, particularly in the area of global climate policy, and to financial institutions and international organisations.

Professor Finlay Alistair MACRAE, Vic

For distinguished service to medicine in the field of gastroenterology and genomic disorders as a clinician and academic, and to human health through the Human Variome Project.

Mr Brian James MALLON, South Yarra, Vic

For distinguished service to the community, particularly to children, through roles with medical and charitable foundations, and to the broadcast media industry.

Professor Leon MANN, Malvern, Vic

For distinguished service to the humanities and social sciences, to tertiary education and professional organisations, and to Jewish history and culture.

Ms Tracey L MOFFATT, Castaways Beach, Qld

For distinguished service to the visual and performing arts as a photographer and film maker, and as a mentor and supporter of, and role model for, Indigenous artists.

Dr Jonathon Craig MUDGE, Urrbrae, SA

For distinguished service to science, particularly through pioneering initiatives in the information technology sector, as a researcher and author, and as a mentor of young scientists.  

His Excellency Tony William NEGUS APM, Canada

For distinguished service to public administration, particularly through senior law enforcement roles, to governance reform, and to national and international inter-agency counter-terrorism cooperation.

The Honourable Dr Brendan John NELSON, Canberra, ACT

For distinguished service to the Parliament of Australia, to the community, to the advancement of Australia's international relations, and to major cultural institutions.

Professor Robyn Elizabeth O'HEHIR, Parkville, Vic

For distinguished service to clinical immunology and respiratory medicine as an academic and clinician, to tertiary education, and to specialist health and medical organisations.

Dr Simon Robert OLDFIELD, Birregurra, Vic

For distinguished service to science, particularly in the areas of defence materiel, nutrition, and improved equipment for military personnel, and to international research collaboration.

Professor Eleanor Joan OZANNE-SMITH, Hawthorn, Vic

For distinguished service to public health, particularly in the area of accident and injury prevention, to forensic medicine, and to higher education as an academic.

Mr George PAPPAS, Hawthorn, Vic

For distinguished service to the community through roles with tertiary education, medical research and defence organisations, and to business, particularly management consulting.

Dr Michael Charles PRYLES AM, Toorak, Vic

For distinguished service to the law in the area of arbitration, at the national and international level, and to legal education as an academic and author.

The Very Reverend Canon David Leyburn RICHARDSON, Toorak, Vic

For distinguished service to religion, and to the Anglican Church of Australia, through international representational, ecumenical development, and interfaith cooperation roles.

Professor Peter David SLY, Brisbane, Qld

For distinguished service to medical research and education in the area of paediatric respiratory medicine, as an academic, author, and clinician, and to professional organisations.

Emeritus Professor Susan Hilary SPENCE, Brisbane, Qld

For distinguished service to mental health research, particularly to prevention and treatment in young people, to tertiary education, and as a mentor.

Professor Susan Mary STOCKLMAYER AM, Weston, ACT

For distinguished service to science communication and education through the development of academic outreach programs and public awareness initiatives, both nationally and internationally.

Sister Kathleen Mary TIERNEY, Rosanna, Vic

For distinguished service to the community through roles with health, education, aged care, and social welfare organisations, and to the Catholic Church in Australia.

The late Professor Nicholas Antony TONTI-FILIPPINI, Lower Templestowe, Vic

For distinguished service to tertiary education, particularly in the area of bioethics, through academic leadership and advisory roles, and to medical research.

Dr Patricia Arlene Vickers RICH, Vic

For distinguished service to the earth sciences, particularly palaeontology, as an academic, to education curriculum development, and to international scientific organisations.

Mr David WALSH, Tas

For distinguished service to the visual arts through the establishment of the Museum of Old and New Art, and as a supporter of cultural, charitable, sporting and education groups.

 

MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION

Mr Richard Alan ACKLAND, Potts Point, NSW

For significant service to the print and television media industries, particularly through reporting on legal issues, and as a publisher.

Dr Bronte Jane ADAMS, Carlton North, Vic

For significant service to the community through executive roles in business, publishing, health and industry innovation, and cultural organisations.

The Honourable Michael Anthony AIRD, North Hobart, Tas

For significant service to the Parliament and community of Tasmania, particularly to infrastructure development and microeconomic reform.

Ms Filippina Lydia (Tina) ARENA, Surry Hills, NSW

For significant service to the music industry as a singer, songwriter, and recording artist, and as a supporter of charitable groups.

Ms Paula Noelle BARRY, Brighton, Vic

For significant service to primary education, and through contributions to a range of community organisations.

The Honourable John Michael BATT, Malvern Vic

For significant service to the law and to the judiciary in Victoria, to legal scholarship, and to the Anglican Church of Australia.

Captain Clifford Hubert BEAZLEY, NSW

For significant service to the marine transport industry through the development of training facilities for ship handling and navigation.

Ms Patsy BISCOE, Tanunda, SA

For significant service to the performing arts, and to the television industry, as a children's entertainer, and to the community of the Barossa Valley.  

Professor Mari Angela BOTTI, Vic

For significant service to nursing, and to medical education, as an academic and author, and to pain management research.

Ms Carolyn Jan BOWEN, Mosman, NSW

For significant service to the performing arts, particularly to youth orchestral music performance, and to the community.

Mr Harvey BROADBENT, Balgowlah, NSW

For significant service to the literary arts as an author and publisher, to the television industry as a producer, and to tertiary education.

Mr Ian CARLISLE, Malvern, Vic

For significant service to medicine in the field of faciomaxillary and reconstructive surgery, to professional organisations, and to the international community.

Mr Joseph John CATANZARITI, Rose Bay, NSW

For significant service to the law, to legal education, to labour and employment relations, and to professional legal bodies.

Dr Barry Rex CATCHLOVE, Como, NSW

For significant service to medical administration, particularly health care systems, to international business cooperation, and to education.

Mr Rodney Leonard CHADWICK, Balwyn North, Vic

For significant service to business and manufacturing through leadership roles, and as an advocate and fundraiser for tertiary education.

Mr John Richard CHALK, Russell Lea, NSW

For significant service to rugby league as an administrator at the state and national level, and to Indigenous and non-Indigenous youth.

Mr Richard Peter CHAMPION DE CRESPIGNY, Northbridge, NSW

For significant service to the aviation industry both nationally and internationally, particularly to flight safety, and to the community.

Dr Jay CHANDRA, NSW

For significant service to medicine in the field of ophthalmology as a clinician, and to the international community through eye care programs.

Associate Professor David Alan CHERRY, Toorak Gardens, SA

For significant service to golf through executive roles, and to pain management medicine as an academic and researcher.

Dr Barry James CHESSON, Peppermint Grove, WA

For significant service to the community in the field of occupational health science, to professional associations, and to tertiary education.

Mr Noel Herman CISLOWSKI, Roseville, NSW

For significant service to the performing arts, particularly to speech and drama, to music, and to a range of community organisations.

Ms Keryn Jane CLARK, Killarney Heights, NSW

For significant service to the community of Timor Leste through aid, water and hygiene development programs, and to women.  

Mr Robert Leslie CLARKE, Novar Gardens, SA

For significant service to athletics in South Australia, particularly through the City-Bay Fun Run, and to the community.

The late Mr Kenneth Russell CLIFFORD, Merewether Heights, NSW

For significant service to regional sport in the Hunter Valley, and through contributions to the development of sports training facilities.

Emeritus Professor John Charles COLL, Midway Point, Tas

For significant service to tertiary education as an administrator, academic and researcher, to the environment, and to the community.

Dr Timothy Michael COOPER, Cottesloe, WA

For significant service to medicine in the field of plastic and reconstructive surgery as a clinician, and to professional medical associations.

Mr Ian Robertson COOTES, Brighton, Vic

For significant service to the road transport industry, to the development of improved safety and efficiency standards, and to philanthropy.

Mr Robin Anthony CRAWFORD, Point Piper, NSW

For significant service to the community through leadership roles with cancer support, mental health and social welfare groups.

Dr Marion Molly de LEMOS, Hawthorn East, Vic

For significant service to education, and to youth, particularly to students with learning difficulties, and as a researcher and author.

Mr Ralph Patrick DEVLIN QC, Red Hill, Qld

For significant service to surf lifesaving, particularly as an administrator, and to the law.

Professor Carol Ann DICKENSON, Bardon, Qld

For significant service to tertiary education as a senior administrator, and to professional academic standards and development.

Mr Scott Andrew DIDIER, Templestowe, Vic

For significant service to children through roles with a range of charitable organisations, as a supporter of sporting clubs, and to business.

Ms Melissa Jane DOYLE, NSW

For significant service to the community through representational roles with a range of charitable groups, and to the broadcast media.

Dr Helen Denise DRENNEN, Melbourne

For significant service to secondary education through leadership roles, to professional bodies, and to the community.

Mr Nigel Adrian DU PRE CHAMIER OAM, Ascot, Qld

For significant service to the community of Brisbane, particularly to economic development programs and heritage preservation initiatives.

Mrs Fay Winifred DUNCAN, Mount Eliza, Vic

For significant service to community health as a leader, supporter and advocate for cancer research and treatment programs.

Mr Peter DUNDAS-SMITH, Nelson Bay, NSW

For significant service to the fishing, aquaculture and seafood industries through innovation, research and development.

Dr Ross Stuart DUNN, Wynnum West, Qld

For significant service to dentistry as a clinician, to public dental health initiatives in developing countries, and to professional organisations.

Mr James William DWYER OAM, Mosman, NSW

For significant service to the community through fundraising support for youth, health care and medical education initiatives, and to the law.  

Mrs Virginia Noël EDWARDS, Brighton, Vic

For significant service to the community as an advocate for the welfare, care and support of sick and injured animals, and to philanthropy.

Dr Vlasis Pitsonis EFSTATHIS OAM RFD, Flinders View, Qld

For significant service to community health through leadership roles with a range of organisations, and to medicine as a practitioner.

The Honourable David Mylor EVANS, Moyhu, Vic

For significant service to the Parliament and community of Victoria, to local government, and to aged care, education, and land conservation groups.

Mr Christopher James FAISANDIER, Potts Point, NSW

For significant service to the education sector, particularly through advisory, strategic human resource and organisational development roles.

Emeritus Professor Norman Thomas FEATHER, Unley Park, SA

For significant service to higher education as an academic, author and editor, to the social and behavioural sciences, and to professional bodies.

Mr Maxwell Graham FEHRING, Cohuna, Vic

For significant service to the dairy industry through a range of roles, to local government, and to the community of the Gannawarra shire.

Mrs Margaret Anne FISK OAM, Vic

For significant service to members of the Australian Defence Force with a disability, and to their families, through support organisations.

Professor Jeffrey Ronald FLACK, Castle Hill, NSW

For significant service to medicine in the field of endocrinology as a clinician, and to diabetes research, management and education.

Dr Mary Christine FOLEY, North Sydney, NSW

For significant service to public administration in New South Wales, particularly to the health care sector, to education, and to the community.

Mr Graham Bruce FORD, Queens Park, NSW

For significant service to surf lifesaving through a range of leadership roles at the national and international level, and to the community.

Dr Peter William FORD, Toorak Gardens, SA

For significant service to medicine and to professional medical organisations, to health care delivery for the aged, and to the community.

Mr Joseph Michael FORSHAW, Amaroo, ACT

For significant service to ornithology as an author and researcher, and as a contributor to a range of wildlife conservation organisations.  

Mr Peter David FREEDMAN, Strathfield, NSW

For significant service to business, manufacturing and export in the professional audio sector, and through philanthropic support for cultural events.

Ms Jackie FRENCH, Braidwood, NSW

For significant service to literature as an author of children's books, and as an advocate for improved youth literacy.

Mr Ronald Carl FRITSCHY, Hawthorne, Qld

For significant service to higher education governance and administration in Queensland, and to the mining and resources sectors.

Mr Barry Frederick FROST, Findon, SA

For significant service to motor sports at the national and international level, particularly as a time-keeper.

Professor Mark FRYDENBERG, Caulfield North, Vic

For significant service to medicine as a clinician, educator and author in the speciality of urology, and to professional medical organisations.

Mr David John GALLOP, Darlinghurst, NSW

For significant service to sports administration through executive roles with football and rugby league organisations, and to the community.

Mr Armando GARDIMAN, Haberfield, NSW

For significant service to the law, and to the community, through the provision of legal advice to asbestos disease research institutions, and to football.

Dr Michael Anthony GARDNER, Ascot, Qld

For significant service to cardio-thoracic medicine as a surgeon and teacher in Australia and overseas, and to professional medical groups.

Mr Nicholas Richard GARRATT, Mosman, NSW

For significant service to rowing, particularly through coaching positions with Australian men's and women's Olympic teams.

Mr Douglas Alexander GAUTIER, Hove, SA

For significant service to arts administration through leadership roles with a range of institutions, to tertiary education, and to the community.

Mr John Barry GOLLINGS, Vic

For significant service to photography through the documentation of iconic architectural landmarks in Australia and the Asia-Pacific region.

Dr David William GOODALL, WA

For significant service to science as an academic, researcher and author in the area of plant ecology and natural resources management.

Dr Myrle Elaine GRAY, Oatlands, Tas

For significant service to rural medicine in Tasmania, to professional medical associations, as a general practitioner, and to the community.

Mr Lawrence Ronald GREEN, Devonport, Tas

For significant service to agriculture, particularly to horticultural sustainability, research and production agronomy, and to the community.

Mr Anthony John GREY, Point Piper, NSW

For significant service to the community as a supporter of medical research and the arts, and to the mining industry.

Professor Susan GROUNDWATER-SMITH, Tempe, NSW

For significant service to education as an academic and researcher, as an advocate for teacher professional learning, and as a mentor.

The Honourable Deirdre Mary GRUSOVIN, Kensington, NSW

For significant service to the Parliament and the community of New South Wales, to education administration, and to social welfare.

Ms Ann Betty HADDON, Middle Park, Vic

For significant service to children's literature, as a fundraiser and supporter of Indigenous literacy, and to professional organisations.

Mr John William HANCOCK, Thailand

For significant service to Australia-Thailand relations through contributions to bi-lateral business development opportunities and networking.

Mr David Kenneth HANDLEY, Tamarama Beach, NSW

For significant service to the visual arts through the promotion of sculpture, and as a supporter of, and advocate for, artists with a disability. 

Mr Craig Steven HASSALL, Bondi Junction, NSW

For significant service to the performing arts, particularly to opera, ballet and theatre, through executive, advisory and administrative roles.

Mr Frank Anthony HAVEN, Collaroy Plateau, NSW

For significant service to surf lifesaving, particularly in New South Wales, through a range of roles, and to the community.

Mr Peter Francis HAYES, Glen Osmond, SA

For significant service to the Australian winemaking and grape growing industry, to viticultural research, and to tertiary education.

Professor Karen Elizabeth HEALY, Qld

For significant service to community welfare in the field of social work, particularly child protection, and to higher education and research.

Mr Alan Douglas HEWITT,  Hamilton, NSW

For significant service to ecumenism and inter-faith dialogue, and to the Uniting Church in Australia.

Mr Lleyton Glynn HEWITT, Adelaide, SA

For significant service to tennis as a player at the national and international level, and to the community.

Ms Gillian Claire HICKS, Unley, SA

For significant service to the promotion of peace in the community through public engagement, education and network building initiatives.

Associate Professor Andrew Ian HILL, Eden Hills, SA

For significant service to education as a visual artist and academic, to multiculturalism, and through innovative art programs for young refugees.

The Reverend Dr John Allan HIRT, Avalon Beach, NSW

For significant service to the Uniting Church in Australia, particularly through theological direction, to youth, and to the community.

Ms Geraldine HOGARTH, Leonora, WA

For significant service to the Indigenous community of regional Western Australia through the provision of improved ear health care for children.

Mrs Jennifer Kaye HOLLIDAY, Woodend, Vic

For significant service to softball as a player and coach at the national and international level, and through senior administrative roles.

Mr Mitchell Harry HOOKE, Glenquarry, NSW

For significant service to business, particularly to the mining and minerals sector, to policy development, research and trade opportunities, and to the Indigenous community.

Mr Shane Michael HOWARD, Port Fairy

For significant service to the performing arts as a singer, songwriter and guitarist, to the recording industry, and to Indigenous musicians.

Dr Ralph Harold HULTGREN, Newmarket, Qld

For significant service to the arts, particularly music education, as an academic, composer and publisher, and to professional organisations.

Mr Kim Lindsay JACOBS, NSW

For significant service to business through a range of senior roles, to Australia-Israel relations, to higher education, and to the community.

Ms Ann Catherine JAMES, Middle Park, Vic

For significant service to children's literature as an author and illustrator, and through advocacy roles with literacy and professional bodies.

Professor Hartmut KAEBERNICK, Belconnen, ACT

For significant service to the manufacturing sciences through the promotion and advancement of life cycle engineering product design.

Dr Abdul Khaliq KAZI, Doncaster, Vic

For significant service to secondary education, to the Islamic and multicultural communities of Victoria, and to interfaith dialogue.

Dr John Francis KEELER, Medindie, SA

For significant service to tertiary legal education in South Australia as a senior academic and author, and as a mentor of law students.

Mr Peter George KELL, Figtree, NSW

For significant service to the Anglican Church of Australia, to social welfare programs and delivery, and to the community of the Illawarra.

Mr Michael Geoffrey KENNEDY, Avalon Beach, NSW

For significant service to wildlife conservation and preservation, as an advocate and supporter, and to environmental policy development.  

Ms Gendrie KLEIN-BRETELER, Vic

For significant service to the community, particularly to the disadvantaged, through social welfare organisations, and to women and girls.

Ms Kaaren Lea KOOMEN, Mosman, NSW

For significant service to the information technology and communications sector, to business through executive roles, and to education.

Professor Philip KUCHEL, Cherrybrook, NSW

For significant service to science in the field of biochemistry, as an academic, author and researcher, and to professional organisations.

Professor Gustav Isaac LEHRER, NSW

For significant service to tertiary mathematics education as an academic and researcher, and to professional and community groups.

Mr David Paul LIDDY, Castlecrag, NSW

For significant service to the banking and finance sectors through a range of executive roles, and to the community of Queensland.

The Honourable Louis Stuart LIEBERMAN, Vic

For significant service to the Parliaments of Australia and Victoria through a range of portfolio responsibilities, and to the community of Albury/Wodonga.

Professor David John MABBERLEY, Mount Victoria, NSW

For significant service to horticultural science, particularly to plant taxonomy and tropical botany, as an academic, researcher and author.

Emeritus Professor Kevin Malcolm McCONKEY, Newcastle, NSW

For significant service to tertiary education administration, to the field of psychology as an academic, and to professional associations.

Mrs Tonya Batalin McCUSKER, WA

For significant service to the community of Western Australia through charitable and philanthropic roles, and to children and young people.

Mrs Jennifer Margaret McGREGOR, Alphington, Vic

For significant service to Australia-Asia relations, particularly through educational, cultural, business and health programs and networks.

Mrs Barbara MACKAY-CRUISE, Pyrmont, NSW

For significant service to the community through major fundraising and coordination roles with a range of medical research organisations.

Dr Kenneth Wayne MACKEY, Lockhart, NSW

For significant service to rural and remote medicine through leadership roles of professional medical organisations, and to general practice.

Mr Ian McLean MACKINNON, Launceston, Tas

For significant service to primary industry, particularly to crop research and policy development, and to agricultural advisory committees.

The late Mr Stuart John McWILLIAM, Griffith, NSW

For significant service to the community of Griffith as a member, supporter and benefactor of a range of initiatives, and to winemaking.

Mr John Hayward MANT, Sydney, NSW

For significant service to urban planning and public administration as an advisor and consultant to local and state governments.

Dr Paul Raymond MARA, Gundagai, NSW

For significant service to medicine, particularly through the recruitment and retention of medical practitioners in rural and remote areas.

Dr Neville Graeme MARCHANT, Como, WA

For significant service to conservation and the environment in Western Australia, to native plant taxonomy, and to research and education.

Ms Lynette Helen MAYNE,  NSW

For significant service to business, particularly to the infrastructure construction and apparel sectors, through advisory roles, and to women.

Ms Sally MAYS, United Kingdom

For significant service to the performing arts as a leading solo pianist, accompanist and composer, to music education, and as an editor.

Dr Nicholas Christopher MILTON, NSW

For significant service to the arts, particularly to classical orchestral music performance, as a musician, conductor and artistic director.

Dr John Eric MOODY, Berwick, Vic

For significant service to clinical dentistry, particularly in remote Indigenous communities, and in the establishment of oral cancer treatment programs in India.

The Honourable Norman Frederick MOORE, Booragoon, WA

For significant service to the Parliament of Western Australia through a range of portfolio responsibilities, to education, and to the community.

Mr Philip Stanley MOSS, Deakin,  ACT

For significant service to public administration, particularly in the areas of law enforcement integrity, anti-corruption and human rights.

Mrs Judith NEILSON, Chippendale, NSW

For significant service to the arts through the museums and galleries sector, and as a benefactor of cultural and educational organisations.

Emeritus Professor John Warwick NEVILE, NSW

For significant service to tertiary education, particularly economics, as an academic and author, and to professional organisations.

Ms Genevieve NIHILL, Vic

For significant service to the law, and to the community of Victoria, particularly to dispute resolution, human rights and disability services.

Mrs Philippa Mary NIKULINSKY, Dalkeith, WA

For significant service to the visual arts as a botanical painter and illustrator, to professional associations, and as an author.

Mr Brian Joseph O'CONNOR, NSW

For significant service to the petroleum transport industry through emergency response safety training, and to the community of Yass.

Dr William James O'REILLY, Mosman, NSW

For significant service to dentistry, particularly through leadership roles with professional associations, to education, and as a practitioner.

Dr Seweryn Antoni OZDOWSKI OAM, NSW

For significant service to the community, particularly to human rights education, social justice and multiculturalism, and as an academic.

Mr Kelwin Charles PELL, Bendigo, Vic

For significant service to sports administration, particularly in the Bendigo region, and to the development of youth sporting activities.

Ms Paula Jean PENFOLD, Qld

For significant service to the community through support for people with Muscular Dystrophy, to child health ethical standards, and to medical research.

Mr Colin John PETERS, Fullarton, SA

For significant service to the automotive manufacturing sector, to professional industry associations through advisory roles, and to lacrosse.

Dr Oswald Marino PETRUCCO RFD, Burnside, SA

For significant service to medicine and education in the field of obstetrics, human reproduction, and child health, and to professional groups.

The Honourable Frederick Warren PITT, Gordonvale, Qld

For significant service to the Parliament of Queensland through a range of ministerial portfolio responsibilities, and to the community.

Mr Bruce Anthony POLLACK,  Paddington, NSW

For significant service to the community in the areas of social welfare and public health.

Mr Robert Stanley PONTIFEX, North Adelaide, SA

For significant service to the community of South Australia, particularly through support for the arts.

Mrs Moya Patricia POTTS, Epping, NSW

For significant service to the Catholic Church and to the community as an advocate for women.

Dr Peter Frederick PRATTEN, Mosman Park, WA

For significant service to medicine, particularly in the field of radiology as a practitioner, to education, and to professional bodies.

Mr Ian Frederick PYMAN, Brighton East, Vic

For significant service to the community, particularly through leadership of education and health organisations, and to the law.

Mr Januario John RIVAS, Lyons, NT

For significant service to the Philippine community of the Northern Territory.

Mr Lionel Philip ROBBERDS QC, NSW

For significant service to the law, to rowing, and to the community.

Dr Lyon Phillip ROBINSON, NSW

For significant service to medicine, particularly as a pioneer in the field of ophthalmic surgery.

Mr Michael Bruce ROSE, Balmain, NSW

For significant service to the Indigenous community through advocacy roles, and to the law.

Mr Barry Thomas ROYCROFT, Camperdown, Vic

For significant service to equestrian sports, as an administrator, coach and competitor.

Mr William Blackwood SANDERS, West Beach, SA

For significant service to Australian rules football, particularly as an administrator.

Dr Richard James SAWERS, Parkside, SA

For significant service to dentistry as a clinician, educator, and to professional dental associations.

Dr Rosie SCOTT, NSW

For significant service to literature as an author, and to human rights and inter-cultural understanding.

Professor Ego SEEMAN, Vic

For significant service to medicine, as a researcher in the fields of osteoporosis and endocrinology, and as a clinician and academic.

Dr Kerry SMITH, City Beach, WA

For significant service to library and information sectors as an academic and researcher, and to professional organisations.

Dr Brian Thomas SPAIN, Nakara, NT

For significant service to medicine in the discipline of anaesthesia, as a clinician, to healthcare standards, and to professional medical bodies.

Mrs Heather Jean STACY, Vic

For significant service to primary industry, particularly as an administrator, and through the development of rural industries.

Dr Bruce James STANDEN, Gordon, NSW

For significant service to primary industry, particularly to agricultural economics, sustainability, and research.

Mr Napau Pedro STEPHEN, Thursday Island, Qld

For significant service to local government in the Torres Shire, and to the community through various advisory, social welfare and health organisations.

Mr Brian Warren STOOKE, Vic

For significant service to industrial relations, to the resources industry, and to the advancement of women.

Ms Kym Robina STUART, Kedron, Qld

For significant service to nursing through a range of voluntary roles throughout the developing world, particularly in Asia and the Pacific.

Ms Diane Elizabeth SULLIVAN, Vic

For significant service to community health, particularly through aged care, Indigenous, and rural health organisations.

Mr Neil Edwin SUMMERSON, Qld

For significant service to the finance, commerce and business sectors, to the arts, and to the community.

Dr Roderic McKenzie SUTHERLAND, Natimuk, Vic

For significant service to medicine as a general practitioner, and to the community of Natimuk.

Mr John Thomas TANNER, Benalla, Vic

For significant service to state and federal politics through the National Party of Australia, and to the community of Benalla.

Mr Joseph TAWADROS, Newtown, NSW

For significant service to music as an accomplished oud performer, composer and recording artist.

Mr Mark Harman THOMPSON, Canberra, ACT

For significant service to science as a satellite communications engineer through program management and design.

Mrs Jennifer Athalie TRELOAR, Olary Via Cockburn, SA

For significant service to community health through support for primary medical and emergency services in rural and remote areas.

Mr Grahame Richard TURK, Glenorie, NSW

For significant service to the seafood and fisheries industry through leadership roles, and to the development and sustainability of the sector.

Mr Michael Desmond VEIVERS, Benowa, Qld

For significant service to sport, particularly rugby league, to the community of the Gold Coast, and to the Parliament of Queensland.

Dr John William VORRATH, Drysdale, Vic

For significant service to medicine as an otolaryngologist, and through the invention and development of specialist surgical instruments.

Mr John VRODOS, Stuart Park, NT

For significant service to the Greek community of the Northern Territory through a range of executive roles with sporting and cultural organisations.

Associate Professor Bruce Fraser WALKER, South Perth, WA

For significant service to the chiropractic and osteopathic professions through education and the development of professional organisations.

Mr Michael Hayden WALSH OBE, Sydney, NSW

For significant service to the entertainment industry, and to the performing arts through support for young actors, theatre restoration and production.

Mrs Valda Ann WALSH, South Yarra, Vic

For significant service to the real estate industry, and to the community through support for a range of charitable organisations.

Ms Mary Lorraine WATERFORD, Wentworth Falls, NSW

For significant service to the community through social welfare organisations as an advocate for equity, human rights and social justice.

Associate Professor David Oliver WATSON, East Perth, WA

For significant service to medicine, and to medical education, to professional organisations, and to the community.

Associate Professor Julian WHITE, Stirling, SA

For significant service to medicine, particularly in the field of toxinology, through clinical and leadership roles, and to professional groups.

Ms Lisa WILKINSON, NSW

For significant service to the print and broadcast media as a journalist and presenter, and to a range of youth and women's health groups.

Mr Reginald Walter WILLIAMS RFD, Glen Osmond, SA

For significant service to youth through Scouting at the local and national level, to historical organisations, and to the community.

Mr Geoffrey Livingstone WILLIS, Sandy Bay, Tas

For significant service to business, and to the community of Tasmania, particularly in the planning, energy and water supply sectors.

Mr John William WINNING, Double Bay, NSW

For significant service to the community through fundraising and support for charitable organisations, and to sailing and horse sports.

The Reverend Canon Graeme James WINTERTON, Heathmont, Vic

For significant service to the community through disaster recovery and emergency support ministry, and to the Anglican Church of Australia.

Associate Professor Michael Clifford WOODWARD, Rosanna, Vic

For significant service to medicine, particularly aged care, geriatric medical research, and Alzheimers disease, as an author, and to professional groups.

The Honourable Patricia Mary WORTH, Blayney, NSW

For significant service to community health through drug and alcohol prevention organisations, and to the Parliament of Australia.

Dr John Kevin WRIGHT, Bowral, NSW

For significant service to science and engineering, particularly to renewable energy technology, and to professional organisations.

Ms Ferial ZEKIMAN, Tinamba, Vic

For significant service to primary industry, and to business, particularly in the dairy sector through artisan cheesemaking.

 

 

MEMBER (AM) IN THE MILITARY DIVISION

ROYAL AUSTRALIAN NAVY

Rear Admiral Anthony Carl DALTON CSM RAN, NSW

For exceptional service in the field of helicopter acquisition and sustainment in the Australian Defence Force.

Rear Admiral Gregory John SAMMUT CSC RAN, ACT

For exceptional performance of duty as the Head Future Submarine Program, the Director General Submarine Capability and the Director Submarine and Specialist Ship.

Commodore Brett Stephen WOLSKI RAN, NSW

For exceptional service as Director General Workforce Planning Branch, Defence People Group, and as Director Workforce Modelling Forecasting and Analysis, Defence People Strategy and Policy Group.

AUSTRALIAN ARMY

Colonel Ashley Warren GUNDER, Qld

For exceptional service as the Commander Combat Training Centre and Senior Staff Officer Headquarters 1st Division during the period 2009 to 2015.

ROYAL AUSTRALIAN AIR FORCE

Group Captain Stephen Victor EDGELEY, NSW

For exceptional service in the field of Joint Battlefield Airspace Control for the Australian Defence Force.

Air Commodore Stephen Leslie MEREDITH, SA

For exceptional performance of duty to the Royal Australian Air Force in capability sustainment.

Group Captain Sandra Patricia RILEY, ACT

For exceptional service to the Australian Defence Force through her contribution to the development and deployment of the aeromedical evacuation capability.

Air Vice Marshal Gavin Alexander TURNBULL, ACT

For exceptional service to the Australian Defence Force in air combat capability development and support to military operations.

Air Commodore Peter Craig YATES CSC, ACT

For exceptional service in technical maintenance reform and logistics management.

 

 

MEDAL (OAM) IN THE GENERAL DIVISION

Ms Diana ABDEL-RAHMAN, Narrabundah, ACT

For service to the community through a range of multicultural organisations.

Mr Barry James AITCHISON, Berridale, NSW

For service to the community of the Monaro.

Mr Cemal AKDENIZ, Pascoe Vale, Vic

For service to the Turkish community in Victoria.

Mrs Susan Bartlett ALEXANDER, Gordon, NSW

For service to the community, particularly to children's welfare.

Mr Douglas Bevan AMBROSE, Bundaberg, Qld

For service to primary education in Queensland.

Mrs Elsia May ARCHER, Derby, WA

For service to local government, and to the community of the West Kimberley.

Mrs Helen (Betty) ARGENT, Stirling, SA

For service to the Indigenous community of South Australia.

Mr Eric Garnet ARTHUR, Mount Gambier, SA

For service to the community of Mount Gambier.

Mr Raymond Richard ASHFORD, Highfields, Qld

For service to the tourism industry in South-East Queensland.

Mr Lawrence Joseph ATLEY, Rye, Vic

For service to the community, particularly through Rotary.

Mrs Jan Maree BALL, West Pennant Hills, NSW

For service to the community through support to serving defence members.

Mr Vincent Martin BALL, Chittaway Point, NSW

For service to the performing arts.

Ms Jennifer Patricia BANKS, Leicestershire, United Kingdom

For service to sport, and to people with a disability.

Mr John Charles BARLOW RFD, Lithgow, NSW

For service to the community of Lithgow.

Mrs Barbara May BARRY, Shoal Bay, NSW

For service to children through charitable organisations.

Mr Maxwell Robert BARTON, Redcliffe, Qld

For service to seniors, and to the community.

Lady (Joyce Elizabeth) BEATTIE, Warrawee, NSW

For service to lawn bowls, and to people with disabilities.

Mrs Denise BEGG, Point Frederick, NSW

For service to youth through Scouting.

Mr Andrew Pierce BELL, Surfers Paradise, Qld

For service to the community of the Gold Coast.

Mr Bruce Herbert BELL, Liverpool, NSW

For service to the community of Botany Bay, and to marine rescue.

Ms Mary BELL, Lenah Valley, Tas

For service to athletics.

Mr Edward Alfred (Eddie Storm) BELLAMY, Mandurah, WA

For service to the performing arts.

Mr Frank Morris BENJAMIN, Clifton, Qld

For service to the merino sheep industry in Queensland.

Mr Eddy Hyacinthus BERGSMA, Fingal Bay, NSW

For service to surf lifesaving.

Mr John Albert BERRY, Lower Plenty, Vic

For service to the community, and to fire prevention.

Dr Graeme Leslie BERTUCH, Ararat, Vic

For service to medicine, and to the community.

Mr Basil BEST, Duncraig, WA

For service to the community, and to veterans.

Mr Colin Russell BEVAN, Tallebudgera, Qld

For service to crime prevention education, and to the community.

Mr Peter Terence BLACKMORE, Rutherford, NSW

For service to local government, and to the community of Maitland.

Ms Margaret BLAKERS, ACT

For service to conservation and the environment.

Mr Leonard Benjamin BOGATIN, East Malvern, Vic

For service to athletics.

Mrs Patricia Alice BOGGS, Cabarita, NSW

For service to the arts through administrative roles.

The late Dr Stanley Philip BOLTON, NSW

For service to the chiropractic profession, and to the community.

Ms Mignon Elizabeth BONWICK, Newport, NSW

For service to homeless youth in Sydney.

Mr Darrel John BOURKE, Carseldine, Qld

For service to children with a disability.

Mr Thomas John BRAES, Mareeba, Qld

For service to the community, and to the law.

Mr Arthur David BRAWN, Killara, NSW

For service to the community, particularly through Rotary.

Miss Kathleen Ellen BRIGHT, Moss Vale, NSW

For service to women, and to nursing.

Mr Mark Andrew BRIMBLE, Bridgeman Downs, Qld

For service to the community through the promotion of safety for cruise line passengers.

Ms Beverley BROCK, Eltham, Vic

For service to the community through charitable organisations.

Mr Alan Dean BROOK, East Ivanhoe, Vic

For service to youth, and to the community.

Mrs Barbara Lyn BROOK, East Ivanhoe, Vic

For service to youth, and to the community.

Mr Anthony Ashley BROOKER, Geraldton, WA

For service to secondary education, and to the community.

Mr John Ruthven BUCHANAN, Belrose, NSW

For service to jazz music, and to the broadcast media.

Mr John Houston BUZAGLO, Vic

For service to sailing as a yachtsman and instructor.

Mrs Yvonne CADDY, Glenalta, SA

For service to local government in South Australia, and to the community.

Mr Graham William CALDERSMITH, Comboyne, NSW

For service to musical instrument making.

Mr Allan James CAMERON BEM, Cronulla, NSW

For service to surf lifesaving.

Dr Jane Mayo CAROLAN, Kew, Vic

For service to the community as an historian, archivist and author.

Mrs Nola Mary CECINS, Inglewood, WA

For service to medicine, particularly in the field of pulmonary rehabilitation.

Mrs Maxine May CHALINOR, Mount Gambier, SA

For service to the community through eisteddfods.

Pastor Raymond Arthur CHAPMAN, Everton Hills, Qld

For service to the Anglican Church of Australia, and to veterans welfare.

Mr Errol John CHINNER, Semaphore, SA

For service to the community of Port Adelaide.

Mr Shu-Nam Samuel CHU, Enfield, NSW

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Janet CLIFFORD, Goonellabah, NSW

For service to women, and to the community.

Mrs Patricia Mary COFFEY, Seymour, Vic

For service to the communities of Shepparton and Seymour.

Professor John Rowland COLE, Mount Ommaney, Qld

For service to the environment, to higher education, and to the community.

Mr Rodney William COLLINS APM, Little River, Vic

For service to children through charitable organisations.

Mr Robert COOK, Newcastle, NSW

For service to heritage preservation, and to the community of Newcastle.

Ms Robyn Margaret COTTERELL-JONES, Newcastle, NSW

For service to the community through support for victims of crime.

Mrs Joan Aylwin COULTON, Booragul, NSW

For service to the community of Lake Macquarie.

Mr John Richard COVENTRY, Texas, Qld

For service to local government, and to the community.

Mr John CROOK, Richmond, NSW

For service to veterans and their families.

Mr John Edward CUNNINGHAM, Richmond, Vic

For service to medicine, and to the promotion of immunisation.

Mr Laurence Keith CUNNINGHAM, Kellyville, NSW

For service to Australia-Thailand relations.

Mr Graeme James CURNOW, Taringa, Qld

For service to the community through the Men's Shed movement.

Ms Christine Gay CURRY, North Beach, WA

For service to conservation and the environment.

The late Mrs Helen Margaret CURTIS, Wangaratta, Vic

For service to wetland conservation and urban landcare.

Mrs Judith May CUTLER, Blackburn, Vic

For service to the community through voluntary roles.

Ms Lynne DALTON, Burradoo, NSW

For service to volunteering in New South Wales.

Mrs Teresa D'AMELIO, Carlton North, Vic

For service to the community, particularly to women with breast cancer.

Mr Robert Miles DARE, Eildon, Vic

For service to the community of Eildon, and to youth.

Mr Geoffrey Victor DAY, Netherby SA

For service to the community through a range of charitable organisations.

Dr Leah Adele DAY, Mittagong, NSW

For service to community history.

Mr Steven Victor DE KRUIJFF, Newrybar, NSW

For service to the mining industry, and to the community.

Professor James William DENHAM, Tingira Heights, NSW

For service to medicine, and to medical research.

Ms Chantal Marie-Claudine DENIS, Epping, NSW

For service to the community through the Wayside Chapel.

Mrs Margaret Helena DESMYTH, Brighton, Vic

For service to the community of Brighton.

Mr John Oswald DINHAM, Port Lincoln, SA

For service to the community of Port Lincoln.

Mr John William DIPROSE, 'Yamba', Caramut, Vic

For service to the community, and to the Uniting Church in Australia.

Mr Daryl John DOBSON, Merimbula, NSW

For service to the community of Pambula.

Mr Dean Charles DOLLING, Port Broughton, SA

For service to local government, and to the community of Port Broughton.

Mrs Barbara Jean DORWARD, Airport West, Vic

For service to the community, and to the Uniting Church in Australia.

Mr Noel Edmund DOWSE, McDowall, Qld

For service to youth, and to the community.

Ms Nola Margaret DUDLEY, Euroa, Vic

For service to the community of Euroa.

Mr James Marshall DUGGAN, Lucknow, Vic

For service to the community of Bairnsdale.

Mr Francis Bernard DULLARD, Lockington, Vic

For service to the community through a range of organisations.

Mrs Winifred Mary DUNNACHIE, Benalla, Vic

For service to the community, and to the Uniting Church in Australia.

Mr David George DWYER, Heathmont, Vic

For service to the welfare of naval veterans and their families.

The late Mr Charles William EASON, Newcastle, NSW

For service to the Clubs industry, and to lawn bowls.

Mr Stephen Charles EATON, Beerwah, Qld

For service to veterans and their families.

Mr Billie Albert EBERT, Loxton, SA

For service to the community of Loxton.

Mr Kenneth Ronald EDWARDS, Manly West, Qld

For service to the community of Wynnum Manly.

Mr Stathis E EFSTATHIS, Raby Bay, Qld

For service to the Greek community of Queensland.

Mr Stephen Noel ELDER, East Melbourne, Vic

For service to the Catholic Church in Australia, and to the community of Victoria.

Mr Russell Henry ELLIOTT, Fitzroy North, Vic

For service to tertiary education as an administrator.

Mr Milton FAIRCLOUGH, Victoria Park, WA

For service to veterans, and to the community.

Mrs Edith Marjorie FAIRLIE, Kawungan, Qld

For service to aged care.

Continue reading

Get a taste of membership

Sign up for a free edition of our weekly newsletter to have sector news, views and resources delivered straight to your inbox.

Sign up now

In conversation with Daniel Lee of the Levi Strauss Foundation

In conversation with Nicole Richards at the Philanthropy Meets Parliament Summit, Daniel Lee shared his insights on topics including the role of philanthropy as a driver of systems change which addresses root causes of social challenges, the relationship between philanthropy and government and what the new political environment in the United States means for philanthropy.

Watch video