News + Media

Australia Day 2016 Honours List (Cont.)

January 27th, 2016

The Australia Day 2016 Honours List was announced by the Governor-General on Tuesday 26 January 2016.

Dr Jennifer Lorraine FARNDEN, Myponga, SA

For service to people with an acquired brain injury, and their families.

Mr John Wayne FARRAGHER, Penrith, NSW

For service to rugby league, and to the community of Penrith.

Mr Thomas Walter FAWCETT, Adelaide River, NT

For service to the livestock transport industry.

Mr Allan Daniel FAZLDEEN, Buddina, Qld

For service to early childhood care and other community organisations.

Dr Howard James FEARN-WANNAN, Doncaster, VIC

For service to social welfare organisations, and to the Baptist Union of Victoria.

Mr Edward Howard FENTON, Byron Bay, NSW

For service to veterans and their families.

Ms Lynne Mary FOLEY, Red Hill, Qld

For service to technical and further education in Queensland.

Mrs Megan Finlay FOOKES, Castle Cove, NSW

For service to people living with rare diseases.

Mr Keith Duncan FORD, Mill Park, VIC

For service to music through brass bands.

Mr Roy Mervyn FOX, Kanumbra, Vic

For service to the community of Alexandra.

Mr Andrew Johns FRASER, Wandin North, Vic

For service to the footwear retailing industry, and to the community.

Mrs Beverley Joan FRASER, Wishart, Qld

For service to the community through Lions International.

Mr Norman Harold FURNESS, Burwood, Vic

For service to veterans and their families.

Mrs Dianne GADDIN, Bondi, NSW

For service to mental health through a range of support organisations.

Associate Professor Donald Stuart GARDEN, Kew, Vic

For service to community history and heritage preservation organisations.

Mr Edward Joseph GARDINER, Gisborne, Vic

For service to the community of Gisborne.

Mr Michael Peter GARDINER, Gisborne, Vic

For service to the community of Gisborne.

Mr Colin GELLING, Hill Top, NSW

For service to the community of Berrima.

Mr Andrew James GIBSON, Balnarring, Vic

For service to surf lifesaving.

Mr Kevin Thomas GILES, Mortdale, NSW

For service to the community of New South Wales.

Mr Ross Lincoln GILMOUR, The Junction, NSW

For service to the community through chaplaincy roles.

Dr Stephen GIUGNI, Beaumaris, Vic

For service to the communications industry through research, and to volleyball.

Mr Richard John GLOVER, Neutral Bay, NSW

For service to charitable organisations, and to the community.

Mr Donald Arthur GOLDSWORTHY, Docklands, Vic

For service to architecture and urban design.

Mr Ian Albert GOODE, Cronulla, NSW

For service to surf lifesaving.

Mr Neville Wayne GOODWIN, Woodleigh, Vic

For service to local government, and to the community of the Bass Coast.

Sister Jane Frances GOREY, Ivanhoe, Vic

For service to health care support organisations.

Mr Alistair Robert GOW, The Gap, Qld

For service to the funeral industry, and to the community of Ashgrove-The Gap.

Dr Peter Bert GREENBERG, Melbourne, Vic

For service to medicine, and to population health.

Mr Mark John GREENHILL, Katoomba, NSW

For service to local government, and to the community of the Blue Mountains.

Mr Geoffrey Ivan GRENFELL, Erina Heights, NSW

For service to the community of the Central Coast, and to youth.

Mrs Margaret Lillian GRIFFITHS, Mornington, Vic

For service to music education.

Ms Carmina (Carmel) GUERRA, Thornbury, Vic

For service to multicultural youth in Victoria.Lieutenant Colonel Ian MacKenzie GUILD MBE (Retd), Neutral Bay, NSW

For service to veterans and their families.

Mr Gregory Norman HAMMOND, Epping, NSW

For service to the community through a range of volunteer roles.

Mr Graeme William HANGER, Kelso, NSW

For service to the community of Bathurst.

Dr Anthony Peter HARRINGTON, Woombye, Qld

For service to medicine, and to the community of the Sunshine Coast.

Mr William George HARRISON, Kelso, NSW

For service to the community of Bathurst, and to education.

Ms Maureen Patricia HARTUNG, Braddon, ACT

For service to education, and to the community of the Australian Capital Territory.

Mr James Albert HAYNES, Kensington, NSW

For service to the performing arts as an entertainer, author, broadcaster and historian.

Mr Ronald HEDGER, Alexandra, Vic

For service to the community of Alexandra.

The late Mrs Margaret Theresa HEILIGER, Tamworth, NSW

For service to the community of Tamworth.

Brother Francis Thomas HENNESSY, Parkville, Vic

For service to education, and to people who are deaf, or hard of hearing.

Mr Keith Fredrick HENNING, Telopea, NSW

For service to the community of Parramatta, and through charitable contributions.

Mrs Susie Elisabeth HERZBERG, Toorak Gardens, SA

For service to conservation and the environment.

Mr Kevin John HILLIER, Frankston, Vic

For service to music through military and brass bands.

Mr Geoffrey Nelson HINDMARSH, New Lambton, NSW

For service to the community of Newcastle.

Mr Brian Kenneth HOARE, Glenhaven, NSW

For service to the community, and to the manufacturing sector.

Mrs Sylvia HOCHULI, Elwood, Vic

For service to the Swiss community of Victoria.

Mr Christopher John HOLDEN, South Penrith, NSW

For service to community of Penrith.

Mr Herbert John HOLDS, Whyalla, SA

For service to rural pharmacy, and to the community of South Australia.

Mr Paul Cameron HOLLEY, Nathan, Qld

For service to choral music, particularly in Queensland.

Ms Beryl Joan HOLMES, St Lucia, Qld

For service to women, and to the community.

Dr Ronald Frederick HOLT, Cambewarra, NSW

For service to tertiary education, particularly in foreign languages.

Mr Steven James HOOD, Heathcote, NSW

For service to rugby league.

Mrs Alma ING, Glenforest, Qld

For service to the community of Bundaberg.

Mrs Wendy IRELAND, Dalkeith, WA

For service to public administration in Western Australia, and to the community.

Mrs Marilyn Diana IVERSON, Taree, NSW

For service to children with cancer, and to their families.

Mr Peter Charles IVERSON, Taree, NSW

For service to children with cancer, and to their families.

Mr Craig Harry JAMES, Nedlands, WA

For service to rowing, and to sport in Western Australia.

Mrs Mary Elizabeth JAMISON, Coffs Harbour, NSW

For service to music, and to the community of Coffs Harbour.

Mrs Joy Elaine JARMAN, Flinders, Vic

For service to people with a disability in Victoria.

Mr Murray Walter JARVIS, Eden, NSW

For service to the community of the Bega Valley.

Mr Maxwell Lloyd JELBART, Leongatha South, Vic

For service to the dairy industry, and to the community.

Dr Susan Carol JENKINS, Iluka, WA

For service to medicine, particularly in the field of pulmonary rehabilitation.

Mrs Christine Willis JENSEN, Huntleys Cove, NSW

For service to the Anglican Church community in Sydney.

Mr Andrew Fredrick JOHNSON, Tathra, NSW

For service to the community of Tathra.

Mr Fred JOHNSON, Acacia Ridge, Qld

For service to athletics in Queensland.

Mr Samuel Joseph JOHNSON, Moorabbin, Vic

For service to cancer research support organisations, and to the performing arts.

Mrs Sandra Ruth JOHNSON, Darwin, NT

For service to the mining industry in the Northern Territory.

Mr Kenneth Charles JOLLEY, Goonellabah, NSW

For service to the community of the far north coast of New South Wales.

Mr Donald JONES, Mungar, QLD

For service to veterans and their families.

Mr Peter Adderley KEARNEY, Lanena, Tas

For service to local government, to education, and to the community of West Tamar.

Mr Michael KEATS, Pymble, NSW

For service to bushwalking, and as an author.

Brother Sean Michael KEEFE, Donvale, Vic

For service to the community of Manningham, and to the people of Timor Leste.

Mr Noel KENDALL, Chapel Hill, Qld

For service to the finance and credit union sectors, and to the community.

Mr Darryn Michael KENEALLY, Adelaide, SA

For service to youth in South Australia.

Mr Gerald William KEUNEMAN, Box Hill, Vic

For service to music, and to the community.

Mrs Judith KILBY, Westwood, Tas

For service to equestrian sports as a coach and administrator.

Mr John Maxwell KILLEY, Yagoona, NSW

For service to the community of Chester Hill.

Mrs Heather Jean KING, Nelson Bay, NSW

For service to veterans and their families, and to the community.

Mr Ivan John KING, East Perth, WA

For service to the performing arts as an historian and archivist.

Dr Sajeev KOSHY, Greensborough, Vic

For service to dentistry in Victoria.

Mr Gerald Nicholas KOSTOS, Toorak, Vic

For service to the community through a range of sporting organisations.

Mrs June Florence LAWRENCE, Glen Waverley, Vic

For service to veterans and their families.

Mr Reginald Edward LAWRENCE, Glen Waverley, Vic

For service to veterans and their families.

The late Mrs Marie Emma LENON, ACT

For service to floral art.

Mrs Dorothea Adelheit LESNICKI, Erindale, SA

For service to the Polish community of South Australia.

Mrs Phyllis Gwenellian LLOYD, Vic

For service to the community of Napoleons.

Mr Trevor LLOYD, Blaxland, NSW

For service to the community of the Blue Mountains.

Mr John Richard LOUGH, Noosaville, Qld

For service to children through cancer support organisations.

Mrs Jennifer Anne LOUGHMAN, Eltham, Vic

For service to people with Cystic Fibrosis, and their families.

Mrs June Pauline LOWRY, Wakool, NSW

For service to the community of Wakool.

Mr Hung LY, Cabramatta, NSW

For service to the Chinese community of Western Sydney.

Mr Geoffrey Raymond LYONS, Riverside, Tas

For service to local government, to the community of West Tamar, and to surf lifesaving.

Ms Patricia Joy McCABE, Chisholm, ACT

For service to veterans and their families.

Mr John MACCARONE, Albany Creek, Qld

For service to engineering.

The late Mr Daryl Hedley McCLURE, Bendigo, Vic

For service to the community of Bendigo.

Dr Maureen Ann McCLUSKEY, Bruce, ACT

For service to medicine and to aged care.

Mr Brian Peter McCONNELL, Giralang, ACT

For service to the community through drug and alcohol support services.

Mr Brian William McCORMACK, Laggan, NSW

For service to local government, and to the community of the Upper Lachlan Shire.

Mrs Colleen Mary McCORMACK, Youngtown, Tas

For service to the community of Tasmania.

Mr Kevin Charles McDONALD, Bathurst, NSW

For service to motorsport.

Mr Robert John McDONALD, Cloncurry, Qld

For service to local government, and to the beef cattle industry.

Mr Raymond John McDONOUGH, Kyogle, NSW

For service to veterans and their families, and to the community.

Mr Graeme Lachlan McEWIN, Wheelers Hill, Vic

For service to the community of Rowville.

Dr Brian Campbell McFARLANE, Hawthorn, Vic

For service to the arts as a teacher, film critic, reviewer and author.

Mrs Annette McGEACHY, Belmont, Vic

For service to conservation and the environment, particularly to botanic gardens.

Mrs Elizabeth Barbara McGILVRAY, Mosman, NSW

For service to the community, particularly as an interpreter and translator.

Mr Malcolm Austin MACGREGOR, Temora, NSW

For service to lawn bowls, and to the community.

Mr Alex Robert McKENZIE, Cottesloe, WA

For service to lifesaving as an administrator.

Mrs Sharyn Therese MACKENZIE, Corrimal, NSW

For service to the community through refugee support organisations.

Ms Catherine McMAHON, Brighton, Vic

For service to community health, particularly through traumatic stress services for journalists.

Mr Thomas Ignatious McMULLEN, Wagga Wagga, NSW

For service to cancer patients and their families.

Mr Raibert Wallace MacNEISH, Warrandyte, Vic

For service to the visual arts, and to the community of Warrandyte.

Mr George Albert McPHERSON, Myrtleford Vic 3737

For service to disabled winter sports, and to the community of Myrtleford.

Mrs Valerie Margaret McPHERSON, Myrtleford, Vic

For service to the community of Myrtleford.

Dr Creston Ivan MAGASDI, North Adelaide, SA

For service to local government, and to the community.

Mr Howard Russell MAHER, Tweed Heads South, NSW

For service to the veteran community of Tweed Heads.

Mr Peter Frederick MAHER, Longford, Tas

For service to the community of Longford through a range of sporting and service organisations.

Mr Ian Boyd MAITLAND, Subiaco, WA

For service to cultural heritage and civil engineering.

Ms Zanne Jappe MALLETT, Chatswood West, NSW

For service to the Scandinavian community, and to multicultural media.

Dr Warren Frederick MARKS, Hill Top, NSW

For service to education.

Ms Narelle Gai MARTIN, Kirribilli, NSW

For service to nursing, particularly palliative care for children.

Mr Robert David MATTINGLY, Toorak, Vic

For service to the advertising industry, and to the community.

Mr Charles Leslie MAY AFSM, Nundle, NSW

For service to the community of Nundle.

Mr Gregory Mark MILES, Williamstown, Vic

For service to horse racing as a radio and television caller and presenter.

Mr Malcolm James MILNE, Myrtleford, Vic

For service to snow skiing.

Ms Sumalee Anne MILNE, Chiang Rai, Thailand

For service to the international community through initiatives in South East Asia.

Mr Paul Louis MITCHELL, Vermont, Vic

For service to civil engineering.

Mr Anthony Craig MONLEY, Templestowe, Vic

For service to the community through a range of organisations.

Mr Steven James MOON, North Cairns, Qld

For service to marine environment preservation.

Mr Michael John MORLAND, Berwick, Vic

For service to local government, and to the community.

Mr Henry Frederick MORRIS, Coogee, NSW

For service to rugby league.

Mr Philip Bruce MOSGROVE, Adamstown Heights, NSW

For service to the community of Newcastle.

Mr Michael Phillip MULLINS, Craigieburn, Vic

For service to the performing arts.

Mr Adrian Rodney NEWSTEAD, Bondi Beach, NSW

For service to the museum and galleries sector, particularly through the promotion of Indigenous arts.

Mr Thanh Van NGUYEN, Bass Hill, NSW

For service to the Vietnamese community of New South Wales.

Mr Brian Cameron NIVEN, Heathmont, Vic

For service to the pipe band movement, and to the community.

Mr Murray Davidson NIXON, Gingin, WA

For service to the Parliament, to the agricultural sector, and to the community, of Western Australia.

Mr Peter Bruce NOBLE, Lennox Head, NSW

For service to live and recorded music, to tourism, and to the community.

The late Mr Spiro John NOTARAS, Grafton, NSW

For service to the community of Grafton.

Mr Raymond Charles NYE, Barooga, NSW

For service to the community of Barooga.

Mr Terence Edward OAKES-ASH, Bowral, NSW

For service to the community, and to commerce.

Mr Brendan Patrick O'CONNELL, St Ives, NSW

For service to the community through a range of organisations.

Mr Desmond John O'MEARA ESM, Yarrawonga, Vic

For service to veterans and their families, and to the community of Yarrawonga-Mulwala.

Mr Chong Ken ONG, Mount Waverley, Vic

For service to local government, and to the Chinese community of Victoria.

Mr Eugene Oliver O'ROURKE, Malvern East, Vic

For service to the community, particularly through multicultural media.

Mr Robert Gilmour ORR, Creswick, Vic

For service to the community of the Shire of Hepburn.

Mrs Anne Patricia OUGHTIBRIDGE, Ringwood North, Vic

For service to the community of Victoria through Probus.

Dr John Houston PARADICE, Scone, NSW

For service to the community, particularly as a general practitioner.

Mr Paul Dudley PARKINSON, Taigum, Qld

For service to youth through Scouting.

Mr Stephen John PASCOE, Warrandyte, Vic

For service to cricket.

Mr Ross Peter PATCHING, Petrie, Qld

For service to the community through social welfare initiatives, and to the sport of pistol shooting.    

Dr Thakorbhai Babubhai PATEL, Lutwyche, Qld

For service to the community through a range of volunteer roles.

Ms Janet PATERSON, Richmond, Vic

For service to the community through social welfare advocacy and support.

Ms Joan Laurel PATTERSON, Camberwell, Vic

For service to the community through a range of organisations.

Mr David Lister PRATT, Lake Wendouree, Vic

For service to the community of Ballarat.

Mr Paul James PRENDERGAST, Swan Hill, Vic

For service to youth.

Mrs Margaret Frances PULLEN, Wangaratta North, Vic

For service to the community of Wangaratta.

Mr Robert William PURTLE, Mulwala, NSW

For service to the community of Yarrawonga-Mulwala.

Professor Kathryn Margaret REFSHAUGE, Bellevue Hill, NSW

For service to physiotherapy, and to medical education.

Mr David John REID, Stonyfell, SA

For service to orchestral and choral music in South Australia.

Mr Mervyn REID, Thornlands, Qld

For service to veterans and their families.

Mr Michael Charles REID, Elizabeth Bay, NSW

For service to the visual arts.

Mr William Keith RENDELL, Surrey Downs, SA

For service to the community, particularly through Rotary.

Mrs Margaret Anne RICHARDS, Benalla, Vic

For service to the visual arts, and to the community of Benalla.

Mrs Joycelyn Beatrice RIECK, Rosewood, Qld

For service to aged persons, and to the Uniting Church in Australia.

Mr Russell George RITTER, Glenelg North, SA

For service to equestrian sports.

Mr David Vernon ROBERTS, Floreat, WA

For service to children through support organisations.

Ms Phyllis Ann ROBILOTTA-GLENISTER, Paradise Point, Qld

For service to aged care, and to the community.

Mr Clifford Farrington ROBINSON, Everton Park, Qld

For service to aviation history, and to the community.

Mr Brian Stewart ROE, Launceston, TAS

For service to sport, particularly athletics.

The late Mr Patrick ROGAN, Padstow Heights, NSW

For service to the community of New South Wales.

The late Mr Harvey Maxwell ROSE, Avalon Beach, NSW

For service to local government, and to the community.

Mr Ronald James ROYSTON, Roselands, NSW

For service to football, particularly in Sydney's inner west.

Mr Victor Ivan RUDEWYCH, Mickleham, Vic

For service to the Ukrainian community of Victoria.

Mr James Kenneth RUSSELL, Caulfield South, Vic

For service to engineering, and to the community.

Mr Colin John RYAN, Gulargambone, NSW

For service to the community of Gulargambone.

Mr Dean Raymond RYAN, Woodcroft, SA

For service to veterans and their families.

Mrs Dorothy Alice RYAN, Kurraba Point, NSW

For service to children through charitable organisations.

Mr George Travers SADLEIR RFD, Peppermint Grove, WA

For service to the law, and to the judiciary in Western Australia.

Mr Robert SAMPSON, Birdwood, SA

For service to railway heritage preservation.

Mr Gregory Winston SAMSON, Traralgon, Vic

For service to youth through Scouting, and to the community.

Mr John Chester SANDLAND, Peterborough, SA

For service to local government, and to the community of Peterborough.

Mr Allan John SAUER, Holland Park, Qld

For service to the Anglican Church of Australia.

Mrs Monica Lorraine SAVILLE, West Pennant Hills, NSW

For service to the community, particularly through Rotary.

Mr Graeme Neil SCANNELL, Geelong, Vic

For service to cricket in Victoria.

Reverend Father Carmelo John SCIBERRAS, Summerland Point, NSW

For service to the Catholic Church in Australia, and to the Maltese community of New South Wales.

Mr John James SEALEY AFSM, Queanbeyan, NSW

For service to the community, particularly through a range of veterans welfare groups.  

Mr Eugene SEETO, Revesby, NSW

For service to the Chinese community of Sydney.

Dr Jeffrey SHAPIRO, Caulfield South, Vic

For service to medicine as a general practitioner, and to the community.

Adjunct Associate Professor Rashmi SHARMA, Isabella Plains, ACT

For service to medicine, and to professional organisations.

Mrs Janet Lorraine SHARP, Bobs Farm, NSW

For service to people with a disability.

Mr John Seymour SHAW, Gunning, NSW

For service to local government, and to the community.

The late Mr John Alfred SHUTE, Mt Waverley, Vic

For service to the blind and those with low vision.

Mr Geoffrey SIMPSON, Flagstaff Hill, SA

For service to the community, and to the Uniting Church in Australia.

Dr Ronald Gordon SINCLAIR, Tranmere, SA

For service to environmental biosecurity management, and to people with Alzheimer's.

Pastor Linda Elizabeth SIVYER, Manly West, QLD

For service to local government, and to the community of Aurukun.

Mrs Dianne Estelle SKAINES, Valentine, NSW

For service to the community of the Central Coast of New South Wales.

Dr George Bertram SKEENE, Bungalow, Qld

For service to the Indigenous community of North Queensland.

Mr Robert Carl SLEIGH, Clapham, SA

For service to the community of South Australia.

Ms Tamara Anne SLOPER HARDING, Avalon Beach, NSW

For service to the communities of Timor Leste and Pittwater.

Ms Ellen Alice SMIDDY, Watsonia, Vic

For service to children and the community through social welfare organisations.

Mr Garry Kenneth SMITH, Tumby Bay, SA

For service to the marine community as a rescue volunteer.

Mr Kevin Gordon SMITH, Marks Point, NSW

For service to netball.

Mrs Marie Evelyn SMITH, Bega, NSW

For service to equestrian sports, and to the community.

Mr Peter William SOLOMON, Stirling North, SA

For service to local government, and to the community of Port Augusta.

Mrs Jean Elsie SORLEY, Bell, Qld

For service to local government, and to the community of the Western Downs.

Mrs Ailsa Margaret STACY, NSW

For service to the community through music.

Mr Norman Keith STANDING ED, Coffs Harbour, NSW

For service to the community, particularly as a cancer support fundraiser.

Dr Rodney Milton STARR, Medowie, NSW

For service to veterinary science, to professional organisations, and to the community.

Mrs Pauline STEWART, Geelong, Vic

For service to the communities of Colac and Geelong.

Mrs Carolyn STUBBS, Port Melbourne, Vic

For service to the community through fundraising roles.

Mr Stanley Peter SUTAS, Leopold, Vic

For service to the Lithuanian community of Geelong.

Mr Richard TANN, Lake Wendouree, Vic

For service to the community through support for charitable organisations.

Mr Wallace John TAYLOR, Rockhampton, Qld

For service to the information technology sector, and to rural development.

Mr Allan Wayne THOMPSON, Floraville, NSW

For service to the communities of the Hunter and the Central Coast.

Mrs Robin Dorothy THOMPSON, Orange, NSW

For service to music, and to the community of Orange.

Mr Roger Lewis THOMPSON, Hamilton, Vic

For service to the community of Hamilton, and to the Uniting Church in Australia.

Mrs Janet Charlotte THOMSON, Malvern East, Vic

For service to the Royal Botanic Gardens, Melbourne through a range of roles.

Mrs Norma Lillian THORBURN, St Marys, NSW

For service to the community of St Marys

Mrs Marjorie Olive THORNTON, Port Elliot, SA

For service to the community of Port Elliot.

Dr Michael Leo TIERNEY, Yeronga, Qld

For service to rugby league, and to dairy and beef cattle production.

Mr Leslie Robert TOD, Woodcroft, NSW

For service to the preservation and conservation of heritage theatres.

Mr Alan Ronald TOUGH, Dalkeith, WA

For service to sailing, and to the community.

Mr Arthur Chrisus TOW, Campbell, ACT

For service to the community through volunteering roles.

Mr Warren John TOZER, Grafton, NSW

For service to the community of Grafton.

Ms June Helen TREADWELL, Paynesville, Vic

For service to education, to Vision Australia, and to the Anglican Church of Australia.

Mr Robert John TREMAIN, Warialda, NSW

For service to local government, and to the community of Warialda.

Mr James William TREVASKIS, Bluff Point, WA

For service to the community of Geraldton.

Mrs Joan Helen TREWEEKE, Angledool, NSW

For service to rural and remote communities in New South Wales.Mr David Ernest TRIST, St Marys, NSW

For service to the community through a range of organisations.

Dr Keith Ernest TRONC, Wishart, Qld

For service to the legal profession, and to education.

Dr John Brodribb TUCKER, Drysdale, Vic

For service to medicine, particularly anaesthetics, to the blueberry industry, and to the community.

Mr Leo Edward TUTT, Newport, NSW

For service to business, and to the community through contributions to charitable organisations.

Mr Albert Anthony VELLA, Matraville, NSW

For service to multicultural education.

Ms Kristina Maree VESK, Stanmore, NSW

For service to animal welfare organisations.

Major Jacqueline VINCENT, Cootamundra, NSW

For service to youth through the Australian Army Cadets.

Mr Andrew Mitchell VLAHOV, Perth, WA

For service to basketball as an athlete and administrator.

Mr Bernard Kennedy WALKER, Euroa, Vic

For service to shearing, and to the community of Euroa.

Mrs Voila Joy WALKER, Hawthorn, Vic

For service to education, and to the community.

Mr Peter WALTON, Subiaco, WA

For service to youth through Scouting, to student exchange programs, and to education.

Mr Norman Robert WARBURTON, Youngtown, Tas

For service to veterans, and to the community.

Mr Peter John WARD, Jindabyne, NSW

For service to cross country skiing.

Sister Teresa Anne WARD, Wadeye, NT

For service to Indigenous communities in the Northern Territory, particularly as a linguist and educator.

Mr Donald James WATERS, Jacobs Well, Qld

For service to the community through charitable organisations, and to the visual arts.

Mr Rodney Athol WATSON, St Clair, NSW

For service to netball through administrative roles.

The late Dr Shirley Marie WATT, Crawley, WA 6009

For service to tertiary education, and to the community.

Dr Richard Colin WAUGH, Camperdown, NSW

For service to radiology as a practitioner and educator.

Dr Edward William WEAVER, Nambour, Qld

For service to medicine, and to medical education.

Mrs Joy WELCH, Alexandra, Vic

For service to the Anglican Church of Australia, and to the community.

Ms Jillian Ruth WELLS, East Hawthorn, Vic

For service to medical research and community organisations.

Mr Neville Brice WELLS, Forrestfield, WA

For service to conservation and the environment, particularly ornithology.

Mr Gib WETTENHALL, Mollongghip, Vic

For service to conservation and the environment.

Mrs Patricia Kathleen WETTON, St Ives, NSW

For service to people with a disability, and to the community.

Mr Michael Geoffrey WHEAL, Nairne, SA

For service to the community, particularly as an educator.

Mr Vernon WHEATLEY, Brentwood, WA

For service to the automotive industry.

Dr Michael Duckett WHITE QC, Fig Tree Pocket, Qld

For service to maritime law, and to naval history.

Mr Robert John WHITEHEAD, Yendon, Vic

For service to the community, particularly in Ballarat.

Ms Carole Christine WHITELOCK, Norwood, SA

For service to charitable organisations.

Dr Paul Raymond WHITING, Pennant Hills, NSW

For service to the community through choral music.

Mr Barry Charles WILDE, Beecroft, NSW

For service to the Parliament of New South Wales, and to the community of Parramatta.

Mr Raymond John WILES, Leura, NSW

For service to the community through a range of organisations

Mr Geoffrey Howard WILLIAMS, Hamlyn Heights, Vic

For service to Australian rules football, and to the community of Geelong.

Ms Judith Margaret WILLIAMS, Yass, NSW

For service to local government, and to the community of Yass.

Mrs Elizabeth Leigh WILSON, Oatlands, NSW

For service to the community, particularly through Toastmasters International.

Mr Raymond John WINTER, Randwick, NSW

For service to veterans and their families, and to the community.

Mr Douglas WINTIN, Sylvania, NSW

For service to rugby league.

Mr Paul Joseph WISE, Melbourne, Vic

For service to mapping, and to history.

Mr Arthur James WITHERS, Flinders Island, Tas

For service to the community of Flinders Island.

Mr Garnet Alfred WOOD, Tamworth, NSW

For service to community health.

Mr Robert James WOOD, Busselton, WA

For service to veterans and their families.

Ms Joy WOODHOUSE, Willunga, SA

For service to the community through volunteering organisations.

Ms Laurel Kathleen WRAY, Armidale, NSW

For service to conservation and the environment through a range of volunteer roles.

Mrs Maureen Annette WRIGHT, Burra, SA

For service to cartography, and to the community.

Mr Donald Keith YOUNG, Woy Woy, NSW

For service to veterans and their families.

 

MEDAL (OAM) IN THE MILITARY DIVISION

ROYAL AUSTRALIAN NAVY

Warrant Officer Rachelle Lee BURNETT, ACT

For meritorious performance of duty as the Naval Police Coxswain in ARDENT FOUR and HMAS Toowoomba during the period 2009 to 2014.

Warrant Officer Stuart Ronald O'BRIEN, NSW

For meritorious service as a Maritime Logistics Personnel Sailor in the field of personnel services and as the founder of the Defence Gay and Lesbian Information Service.

Chief Petty Officer Jay Barrett STEVENSON, NSW

For meritorious service as a Senior Sailor in the field of Personnel Management and Support.

Warrant Officer Nigel Mark WILLIAMS CSM, NSW

For meritorious service as a Chief Petty Officer Bosun in the Royal Australian Navy.

AUSTRALIAN ARMY

Warrant Officer Class One Craig Douglas EGAN, Qld

For meritorious service as the Regimental Sergeant Major of Headquarters 4th Brigade, Corps of Royal Australian Engineers, Combined Arms Training Centre and the 1st Division/Deployable Joint Force Headquarters during the period January 2010 to June 2015.

Warrant Officer Class One Anthony Maxwell HORTLE, SA

For meritorious service as the Regimental Sergeant Major of the 16th Air Land Regiment and the School of Artillery.

Warrant Officer Class One Michael Desmond LANDY, SA

For meritorious service as the Regimental Sergeant Major of the 31st/42nd Battalion, the Royal Queensland Regiment and the 7th Battalion, the Royal Australian Regiment.

Warrant Officer Class One Peter Edwin RUSSELL, NSW

For meritorious service as the Senior Cargo Specialist of Maritime Wing, Army School of Transport and Headquarters 17th Combat Service Support Brigade, and Operations Warrant Officer of 10th Force Support Battalion.

Warrant Officer Class One Peter ZAJAC CSC, Vic

For meritorious performance of duties as Regimental Sergeant Major of the Defence Command Support Training Centre and Ceremonial - Army.

ROYAL AUSTRALIAN AIR FORCE

Warrant Officer Cameron John LAWRENCE, ACT

For meritorious performance of duty as an Aircraft Technician in the Royal Australian Air Force.

 

BY HIS EXCELLENCY'S COMMAND

Mark Fraser LVO OAM

Official Secretary to the Governor-General

Get a taste of membership

Sign up for a free edition of our weekly newsletter to have sector news, views and resources delivered straight to your inbox.

Sign up now

In conversation with Daniel Lee of the Levi Strauss Foundation

In conversation with Nicole Richards at the Philanthropy Meets Parliament Summit, Daniel Lee shared his insights on topics including the role of philanthropy as a driver of systems change which addresses root causes of social challenges, the relationship between philanthropy and government and what the new political environment in the United States means for philanthropy.

Watch video